İzmir: Umut bitmez, karanlık gider, Gezi kalır

Umut bitmez, karanlık gider, Gezi kalır

Gezi’nin 11’inci yıldönümünde İzmir’de bir araya gelen kitle, “Umut bitmez, karanlık gider, Gezi kalır” dedi.

2 Haziran 2024

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, Gezi direnişinin 11’inci yıldönümüne ilişkin Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yaptı. Partizan’ın da aralarında olduğu çok sayıda devrimci demokrat kurum ve halkın katıldığı açıklamada, “Umut bitmez, karanlık gider, Gezi kalır”, “11’inci yılında selam olsun şanlı Gezi ayaklanmasına”  pankartları açılırken, “Gezi biziz, yine geleceğiz”, “Gezi’de düşene, dövüşene bin selam” ve “15’inde bir fidan Berkin Elvan” sloganları atıldı.

Öte taraftan “Gezi biziz yine geleceğiz!” sloganı ile içinde Yeni Demokrat Gençlik’in (YDG) de olduğu gençlik örgütleri, Gezi eyleminin yapıldığı alana yürüyüşle geldi.

Gezi Direnişi’nde yaşamını yitirenlerin anısına yapılan saygı duruşunun ardından açıklamayı yapan KESK İzmir Dönem Sözcüsü Nihat Filiz, 11 yıl önce Gezi Parkı’nda, ülkedeki adaletsizliğe karşı halkın bir araya geldiğini söyledi. Filiz, “Gezi Direnişçileri ülkemizin siyasal, toplumsal ve kültürel tarihinde silinemeyecek kadar derin ve gökkuşağı gibi renkli bir iz bıraktı. Meydanları dolduran milyonların direnişi tüm renkleriyle dirençliliği, kararlılığı, çok sesli bir ezgiyi, yeryüzü sofrasında sıcak bir paylaşımı, kardeşleşmeyi, umudu simgeledi” dedi.

Gezi Direnişi davasında haklarında somut bir delil olmadığı halde tutuklu bulunan isimleri hatırlatan Filiz, intikamcı, hukuksuz ve akıl dışı bir yargılama ile özgürlükleri gasp edildiğini söyledi. Yaşatılan hukuksuzluklara ses çıkarmak gerektiğini vurgulayan Filiz, “Sessiz kalmak, görmezden gelmek bu haksızlığa, adaletsizliğe ortak olmaktır. Talebimiz kısa, net ve somuttur. Gezi Direnişi gerekçe göstererek cezaevinde tuttuğunuz herkesi derhal serbest bırakın. Çünkü ortada suç ve suçlu yoktur. Gezi Direnişi bu ülkenin dünü değil geleceğidir. Eşitlik, özgürlük, adalet ve demokrasi için sönmeyecek bir umut olmaya devam edecek” diye belirtti.

Ardından gençlik örgütleri adına konuşan Yusuf Metin Karakaya, Gezi Direnişi’nin burjuva devletlerinin korkusu olduğunun altını çizerek, “Devrimciler, işçi sınıfının uluslararası mücadele gününde, 1 Mayıs’ta alanlarda oldukları, Filistin halkıyla dayanışmayı büyüttükleri, Kürt halkıyla birlikte oldukları ve İbrahim Kaypakkaya nezdinde devrimci önderleri sahiplendikleri için gözaltı ve tutuklama terörü ile karşı karşıya kalıyorlar. Devletin tüm bu çabaları nafiledir. Her bir tutsak için mücadelemizin süreceğini buradan tekrar ediyoruz” dedi.

Baskı ve gericilik atmosferinde Gezi Direnişi’nin yıldönümünü karşıladıklarını vurgulayan Karakaya, Gezi geçmişimiz değil, hala sürmekte olan ve zafere kadar mücadele etmekten yorulmayacağımız, sınıfsız ve sömürüsüz bir dünya kurma yolunda ilerlediğimiz bir mücadelenin parçasıdır. Gezi biziz, yine geleceğiz” şeklinde konuştu.

Açıklama sloganlarla sonlandırıldı.

Partizan İzmir, X Hesabı’ndan yaptığı paylaşımda, “Gezi direnişinin 11. yılında TSKM önünde “Umut Bitmez, Karanlık Gider Gezi Kalır ” diyerek direniş sırasında katledilenleri andık, Gezi tutsaklarının serbest bırakılmasını istedik” ifadelerini kullandı.