İzmir: Devrimci tutsaklara özgürlük!

Devrimci tutsaklara özgürlük!

Yerel seçim sürecinin ardından Van eylemleri ile başlayan, 1 Mayıs’ta Taksim’e yürüme iradesi karşısında yoğunlaşan ve İbrahim Kaypakkaya ve Mayıs şehitlerini anma eylemiyle devam eden gözaltı ve tutuklama terörü, İzmir’de ilerici-devrimci kurumlar tarafından gerçekleştirilen bir eylemle protesto edildi.

Protesto eylemi 27 Mayıs Pazartesi günü saat 19.00’da Alsancak’ta bulunan ÖSYM önünde “Baskılar, gözaltılar, tutuklamalar bizi yıldıramaz! Devrimci tutsaklara özgürlük!” şiarlı pankartın açılmasıyla başladı.

Eylem sırasında yapılan konuşmalarda son süreçte yoğunlaşan baskı, yasak ve tutuklamalar teşhir edilirken, devrimcilerin yıllardır sürdüğü mücadeleye işaret edildi.

Konuşmada İsrail siyonizminin Filistin’de gerçekleştirdiği katliamların, mülteci kampına yönelik gerçekleşen saldırıya da değinildi. Eylemde Filistin halkının direnişi selamlanırken, Siyonistler ve işbirlikçileri lanetlendi, TC devletinin ve AKP’nin ikiyüzlü tutumu vurgulandı.

Protesto eylemi Türkan Saylan Kültür Merkezi önüne kadar yapılan bir yürüyüşle sürdürüldü.

Burada eylemi örgütleyen kurumlar adına hazırlanan ortak basın metni okundu. Açıklamada son dönem artan baskı ve tutuklama saldırganlığı, 1 Mayıs’ta Taksim yasağı ve bu yasağı tanımama tutumu ve Taksim’e yürüme iradesi gösteren güçlere yönelik gözaltı ve tutuklama terörüne karşı her yerde direnileceği ifade edildi. Van eylemleri, Kobana davası, 1 Mayıs tutuklamaları, Kaypakkaya anmaları gerekçesiyle TC devletinin pervasız saldırıları karşısında mücadelenin devam edeceği belirtildi.

İzmir Partizan X Hesabı’ndan yaptığı paylaşımda; “Devrimci ve sosyalist kurumlar olarak; Baskılar, Gözaltılar, Tutuklamalar bizi yıldıramaz! Devrimci Tutsaklara Özgürlük! Hepsini Alacağız diyerek yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirdik” İfadelerini kullandı.

Eylem, mücadele kararlılığı ve Filistin halkıyla dayanışma sloganlarıyla sonlandırıldı.