ILPS başkanı Sison “Gerçek bir terörist olan Erdoğan rejiminin Turgut Kaya’ya terörist iftirasına inanmıyoruz”

Halkların Uluslararası Mücadele Ligi (ILPS) dönem başkanı Joma Sison, Türkiye’ye iade edilmek istenen Turgut Kaya için bir açıklama yayınladı. Kaya için yaptığı açıklamada “Halkların Uluslararası Mücadele Ligi başkanı olarak gazeteci ve siyasi tutsak Turgut Kaya ve onun faşist Erdoğan rejimine iadesine karşı özgürlüğü için verdiği mücadele ile dayanışma içerisinde olduğumu belirtmek istiyorum” dedi.

“Erdoğan’ın iftirasına inanmıyoruz”

Kaya’nın kalemini insan hakları ve demokrasi mücadelesi için 20 yıldır kullanarak verdiği gazetecilik mücadelesine saygı göstermek gerektiğini belirten Sison, “Biz gerçek bir terörist olan Erdoğan rejiminin ona yönelttiği terörist iftirasına inanmıyoruz. Onun mücadelesine saygı duymakla birlikte Erdoğan rejiminin elinde işkence ile katledilme ihtimaline karşı iade kararının durdurulmasını istiyoruz” dedi.

Yunan yetkililere ve halkına çağrı

Gazeteci Turgut Kaya’nın 19 Temmuz’da 50. gününe ulaşacak olan kahramanca açlık grevini selamlıyoruz” diyen Sison, Kaya’nın sağlık durumunun şu an kritik bir noktada olduğuna dikkat çekerek sözlerini “Yunan yetkililere ve halkına; iade kararının durdurulması, özgürlüğünden zevk alması ve bir gazeteci olarak demokratik faaliyetlerde bulunabilmesi için duyarlı olmaları çağrısında bulunuyoruz. Politik tutsak Turgut Kaya’ya özgürlük!” diyerek sonlandırdı.