HBDH: Faşizme HAYIR şiarıyla 16 Nisan’da faşizme ağır bir yenilgi tattıralım

H. Merkezi: Yaklaşan referanduma ilişkin bir açıklama yapan HBDH “Ezilen uluslar, azınlıklar, kadınlar, gençler, işçiler, köylüler ve tüm ötekileştirilenlerin baskı ve kırıma karşı kaderlerini kendi ellerine almaları için, ‘Faşizme Hayır’ şiarıyla başarmaya kilitlenmiş cüreti kuşanarak, militan ve örgütlü gücümüzü büyük bir kitlesel seferberlik hamlesiyle harekete geçirip, faşizmi parçalayarak yenelim” dedi.

Kendi sitesinde bir açıklama yayınlayan Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDH) yakınlaşan referandumu ve bu süreçteki saldırıları değerlendirdi. “16 Nisan’da yapılacak referandum özgürlük, eşitlik ve demokrasi mücadelemizi yakından ilgilendirmektedir” diyen HDBH “Ülkemiz, devletin tüm olanaklarını arkasına alan ve faşizmi toplumsal kılmaya ya da topluma onaylatmaya çalışan bir zorbanın büyük baskısı, sömürüsü ve zulmü altındadır. Kendi emelleri önünde engel olarak gördüğü başta Kürt Özgürlük Hareketi olmak üzere tüm sol, sosyalist ve devrimci güçlere karşı topyekûn tasfiye ve imha saldırıları yürütülmektedir” sözleriyle açıklamasını sürdürdü.

“Sokaklar muhaliflere yasaklanıyor, çalışmalar engelleniyor”

Referandum süresinde AKP-MHP faşizminin bin bir hile, entrika, yalan ve algı operasyonlarıyla gerçekleştirdikleri uygulamalarının, artık daha da aleni hale geldiğine değinen HBDH “Toplum adeta demir kafese alınarak, egemenlik ve hegemonya pençesi altında kölelik rejimi refah getirecekmiş gibi anlatılmaktadır. Bu yöntemlerle toplumu aldatmak için yalan üstüne yalan söylemektedirler. Kötülük sıradanlaştırılmakta, şiddet ve zor halklar üzerinde günlük uygulama haline dönüştürülmektedir. Ülke siyasal, ekonomik ve sosyal olarak açık bir hapishaneye çevrilmiştir” dedi.

Sokakların muhaliflere yasaklandığına, çalışmalarının engellendiğine ve faşizmin, en kirli psikolojik savaş araçlarıyla kitlelerin bilinçlerini karartarak sömürü ve zulmünü katmerleştirip kalıcılaştırmak istediğine vurgu yapan HBDH “Ancak tüm bu kirli oyun ve politikalara rağmen bu faşizm ve soykırım rejimine karşı büyük bir direniş sergilenmektedir. Öyle ki bu büyük mücadele sistemin gerçek yüzünü deşifre etmiştir. İktidarın çırpınışlarından da anlaşılacağı üzere hiç bir şeyin garantisi yoktur. Takke düşmüş kel görünmüştür” diyerek açıklamasına devam etti.

“HAYIR, dönem kararsızlık dönemi değildir”

Her ne olursa olsun halkların bu oyunlara karşı uyanık olması ve her ihtimale karşı tedbirli davranması gerektiğine dikkat çeken ve 7 Haziran seçimleri sürecini hatırlatan HBDH “Faşizmi kabul etmeyip ona karşı meşru ve demokratik tüm mücadele yöntemi ve politikalarında ısrar ederek alanları faşizme dar etmelidir” dedi.

Demokrasiye, özgürlüğe, adalete inanan herkesi HAYIR oyunu kullanmaya davet eden HBDH “Referandumun asıl kaderini belirleyecek olanlar kararsız olarak tabir edilen kitledir. Çağrımızdır dönem kararsızlık dönemi değildir. Düşüncesi, inancı ve sınıfı ne olursa olsun vicdan ve izan sahibi herkes bu zulüm rejimine hayır demeli” çağrısında bulundu.

“Faşizme ağır bir yenilgi tattıralım”

Ayrıca açıklamada “Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek referandumda asla kendiliğindenciliğe kapılmadan Kürdistan, Türkiye ve Avrupa’da büyük bir seferberlik ruhu temelinde ‘Faşizme Hayır’ ile sömürgeci egemenliği durduralım. Hayır cephesini faşizme karşı mücadeleye dönüştürerek Birleşik Devrim yönelimimizi güçlendirelim. 8 Mart, 12 Mart ve Newroz coşkusuyla ileriye doğru bilinçli toplumsal hareketi faşizme karşı daha büyük ve sürekli mücadeleye dönüştürüp 16 Nisan’da, faşizme ağır bir yenilgiyi tattırarak taçlandıralım” denildi.