HAYDAR SÖNMEZ | “Bu başarı, emeği ve katılımı olan herkesin ortak ürünüdür”

Tutsak bulunduğu Kandıra 2 No’lu F Tipi Hapishane’de, Kürt halkına yönelik imha ve inkar politikalarının bir parçası olarak PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı başlatılan süresiz dönüşümsüz açlık grevleri ve ölüm orucu direnişine 1 Nisan’da süresiz dönüşümsüz açlık grevi ile dahil olan Haydar Sönmez sonuçlanan direnişe dair Özgür Gelecek’e yazdı. TKP-ML dava tutsağı Sönmez, direnişin zaferle sonuçlanması üzerine 27 Mayıs günü açlık grevinin sonlandırdığını sağlık durumunun da iyi olduğunu dile getiriyor.

Haydar Sönmez faksında direnişe dair şu sözlerle yer verdi:

“Sevgili düşdaşlar;

Leyla Güven öncülüğünde İmralı tecridinin sonlandırılması talebiyle başlatılan SA.G ve Ölüm Orucu direnişi 26 Mayısta PKK önderi Öcalan’ın çağrısı ile başarı ile ve kazanımla sonlandırılmıştır. Tutsak Partizanlar olarak başından sonuna kadar farklı biçimlerde parçası olduğumuz direnişi 20 Mart’ta Hiyem Yolcu düşdaşın, 1 Nisan’da benim S.A.G’nin parçası olmamızla devrimci dayanışmayı en ileri boyuta taşımıştık.

Direnişe emek veren, katılımda bulunan katkı sunan herkesi komünar duygu ve düşüncelerle selamlıyoruz. Bu başarı, emeği ve katılımı olan herkesin ortak ürünüdür. En fazla da sessizliğe çığlık olmak için feda eylemleriyle ileri çıkan 8 yurtsever devrimci şehidindir… Onlar şahsında tüm şehitlerimizi saygıyla bir daha anıyoruz.

Aynı ortaklaşma ve dayanışma pratiklerine her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Halkımızın da önemli beklenti ve talebi olan bu birlikte hareket etme dayanışma çağrılarına biz … olarak bulunduğumuz her alan ve mevzide üzerimize düşeni yapacağımızı bir daha paylaşmak istiyoruz. Birlik-mücadele zafer şiarımızın maddi bir güç haline gelmesinin cesur ve cüretli özneleri olacağımızı yineliyoruz.”

“Oturumun gerçekleştiren düşdaşlara bin selam”

Öte yandan Haydar Sönmez, Proletarya Partisi’nin 24 Nisan’da kamuoyuna duyurduğu 1. Kongresini şu sözlerle selamladı:

“Başarıyla tamamlanan 1. oturumun kızıllığına sarıp sarmaladığım selam ve sevgilerimi gönderiyorum… Birinci oturumu komünarca selamlayarak kutlarım… Birinci oturumun başarıyla gerçekleştirilmesine katkıda bulunan tüm düşdaşlara bin selam!

Her birinizi 1. oturumun yarattığı coşku ve kararlılıkla sımsıkı kucaklayıp öpüyorum. Bütün alan ve mevzilerdeki tüm düşdaşlara 1. oturumun rehberliğinde yeni dönemdeki yenilenme ve eksiklerimizi aşarak atılımlar gerçekleştirme mücadelelerinde sonsuz başarılar.

(…) Oturumun yarattığı yenilenme ve atılım coşkusuyla tarihi görev ve sorumluluklarımıza daha inançlı ve kararlı sarılmak için canla başla çalışacağız… Direnişlerin mirasçıları olarak kıvılcımları yangına çevirmek bilinç ve kararlılığıyla bulunduğu alan ve mevzilerde çalışıp mücadele eden tüm düşdaşlara sonsuz başarılar… Özgür Gelecek’te buluşuncaya değin, sağlık, direnç ve umutla sonsuz başarılar…”