Hapishane Kadın Komitesi’nden yeni yıl açıklaması: “Geleceği kurmaya çağırıyoruz”

TKP/ML Hapishane Kadın Komitesi, 2017 yılına kısa bir süre kala yeni yıla dair açıklama yayımladı. Yapılan açıklamada, “Yoldaşlarımızın, dostlarımızın, tüm halkımızın yeni yılını kutlarken; 2017’nin umudun büyüdüğü, özgür geleceğin yakınlaştığı bir yıl olması dileği ile ellerimizi, yüreklerimizi birleştirmeye, yürüyüşümüzü hızlandırıp geleceği kurmaya çağırıyoruz!” ifadeleri yer aldı.

Yeni yıla kısa bir süre kala TKP/ML Hapishane Kadın Komitesi tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “İç ve dış politikada yaşadığı çıkmazın; siyasi, ekonomik, toplumsal… krizlerinin önüne geçebilmek; baharı kesmiş meydanların, sokağın coşkusunu ve milyonların isyanını bastırmak için tüm halka, topyekun savaş ilan eden egemen sınıflarının saldırılarının daha da pervasızlaştığı bir yıl oldu 2016.

 

“Faşizmi perdeleme gereği dahi duymadan saldırıyorlar”

‘Allahın lütfu’ diyerek, kendi aralarındaki klik çatışmasını, iktidar kapışmasını da işçileri, emekçileri, Kürtleri kadın ve LGBTİ’leri, tüm farklı ses ve renkten toplumsal muhalefeti egemenin, sokağın sesini kısmanın kazanılmış tüm hak ve özgürlükleri gasp etmenin fırsatına dönüştürürken egemenleri, artık faşizmi perdeleme gereği dahi duymadan saldırıyorlar. Başta Kürtler olmak üzere örgütlü güç olan, ses çıkaran her kesime saldırıyorlar katlediyorlar, işkence ve tutuklama terörüyle sindirmek, susturmak istiyor.

 

“Umutsuz ve karamsar değiliz”

Ömürlerini uzatmak için böylesi çıkar yollarının, kurtuluşlarının olmadıklarını bildiklerinden; freni patlamış kamyon misali, son hız, şuursuzca, önlerine çıkanları ezmeye çalışıyorlar. Ancak bu hızla en yakın bariyerlere çarpmaları, enkaza kaldırılmaları da uzak değil. Onun için umutsuz ve karamsar değiliz.

Biliyoruz ki tüm bu saldırganlığa, devletin katliam, tutuklama ve linç terörüne karşı direnenler, savaşanlar da vardır. Meydanlarda, dağlarda, barikat başlarında, zindanlarda… yaşamın, umudun olduğu her alanda görkemli direniş destanı yazanlar da var. Kurtuluşu savaşı yaratmaktan başka yol olmadığını gösterenler ve bu uğurda yıldızlaşarak yolumuzu aydınlatanlar da var.

Ve yine biliyoruz ki, freni patlamış faşizmi ezilenlerin birleşik mücadelesi ve direnişi durduracak. Faşizmin yaratmaya çalıştığı sessiz karanlığı, sokakların coşkusu, ayağa kalkan işçi ve emekçilerin kadınların, gençlerin, yok sayılan, inkâr ve imha dayatılan Kürt halkının, ezilen inanç ve milliyetlerin dilinde ki özgürlük türküleri bozacak…

 

“Yenilgilerin zafere dönüştürüleceği bir yılın başlangıcı olacağına inanıyoruz”

Gecenin en karanlık anının aydınlığı, yeni güne en yakın an olduğu bilinciyle, 2017 için de umutluyuz.  2017’nin birleşik örgütlü karşı duruşu öreceğimiz, savaşı yükselteceğimiz bir yıl olması için: karamsarlığın, umutsuzluğun, dağılmanın, ayrışmanın değil; umudun, birleşik ve mücadelenin büyütüleceği, yenilgilerin zafere dönüştürüleceği bir yılın başlangıcı olacağına inanıyor, bunu başaracağız diyoruz.

 

“Geleceği kurmaya çağırıyoruz”

Yoldaşlarımızın, dostlarımızın, tüm halkımızın yeni yılını kutlarken; 2017’nin umudun büyüdüğü, özgür geleceğin yakınlaştığı bir yıl olması dileği ile ellerimizi, yüreklerimizi birleştirmeye, yürüyüşümüzü hızlandırıp geleceği kurmaya çağırıyoruz!