Gülsuyu’nda 1 Mayıs etkinliği

Gülsuyu’nda 1 Mayıs etkinliği

1 Mayıs çalışmaları kapsamında İstanbul’da Partizan bir etkinlik düzenledi.

28 Nisan 2024

Duvar yazılamaları, afiş ve bildiri dağıtımlarıyla ve ev gezmeleri, doğrudan kitle çalışmasıyla 1 Mayıs çağrılarını sürdüren Partizan, İstanbul’da  Maltepe Gülsuyu’nda bir etkinlik düzenledi.

Piknik olarak planlanan ve hazırlıkları buna göre yapılan çalışma, yoğun yağıştan dolayı  bir etkinliğe dönüştürüldü. Yağmura rağmen iyi katılımın olduğu etkinlik, 1 Mayıs’a, Partizan olarak yürütülen çalışmalara ve Taksim etrafından devam eden polemiklere değinilen açılış konuşmasıyla başladı.

Konuşmada, DİSK’in ve diğer sendikaların Taksim çağrısına Partizan’ın nasıl yaklaştığı, sürece dair bakışı ve işçi sınıfı hareketine ilişkin perspektifi üzerinde duruldu.

Ardından tartışma çok sayıda insanın söz alması, kurması, 1 Mayısların önemi, bu yılki 1 Mayıs’ın anlamı, sendikaların çıkışının arka planı, 31 Mart yerel seçim sonuçlarının gösterdiği ve 1 Mayıs günü nerede olunması gerektiğine dair yorum, eleştiri ve önerilerle oldukça zengin-verimli bir sohbet olarak gerçekleştirildi.

Sendikaların Taksim’i gerçek anlamda örgütlemekten uzak bir tutum içinde olduğu özellikle de DİSK’in CHP’nin politik angajmanı ile hareket ettiği, Taksim’i de bu çerçevede işlevli kıldığına dair yorumlar yapıldı. Taksim talebinin sahiplenilmesi gerektiği, 2024 1 Mayıs Platformu’nun tartışma ve kararlaşmalarının önemli olduğu ifade edildi.

Sohbette 77 1 Mayıs’ına katılanlar o süreçte yaşananlara, genel olarak devrimcilerin tutumuna özel olarak da Partizan’ın o dönemde yürüttüğü tartışma ve yaptığı hazırlıklara dair aktarımda bulunuldu.

Öte yandan etkinlikte 1 Mayıs Platformunda yürütülen tartışmalar, devrimci güçlerin yaklaşım vb. üzerine aktarımda bulunuldu.

Sohbet, tartışmanın ardından etkinlik, direniş ve kavga türkülerinin hep bir ağızdan söylenmesi ile devam etti. Etkinlik son olarak “Şişli Meydanı’nda 3 kız” marşının okunmasıyla ve 1 Mayıs’ta Taksim’de buluşma çağrısı ile sona erdi.