Gerilla Hakan son yolculuğuna uğurlandı: “Ersin yoldaş Şahverdi’den bu yana soluksuz mücadeleyi sürdürendir”

Dersim: Türk devlet güçleri ile TİKKO gerillaları arasında çıkan çatışmada ölümsüzleşen Ersin Erel (Hakan) Fevzi Çakmak Cemevi’nde cenaze töreninin ardından gönderildiği Pertek Dere nahiyesinde, Karabulut mezrasında “Dersim’de düşene, dövüşene bin selam” sloganları ile son yolculuğuna uğurlandı.

Dün (30 Kasım) kaldırılan Ersin’in cenazesi Elazığ Fevzi Çakmak Cemevi’nde alkış ve zılgıtlarla karşılandı. Cemevi’nde dini vecibeler yerine getirilmesinin ardından, Erel’in naaşı ailesi ve yoldaşları tarafından omuzlanarak “Gerillalar ölmez yaşasın halk savaşı” sloganlarıyla köyüne uğurlandı.

 

Cenaze konvoyu 3 noktada GBT’ye tutuldu

Elazığ’dan yola çıkan cenaze araç konvoyları oluşturularak Dersim’in Pertek ilçesi Dere nahiyesi köyüne getirildi. Elazığ çıkışı, Pertek girişi ve Dere nahiyesi girişinde olmak üzere 3 noktada araçlar durdurularak GBT kontrolü yapıldı.

Gerilla Hakan’ın cenazesi köyünde alkış ve zılgıtlarla karşılandı. Devrim ve komünizm şehitleri için saygı duruşu ile başlayan cenaze törenine Dersim HDP milletvekili Alican Önlü, HDP, DBP ve Partizan katılım gösterdi.

 

“Bu direniş, soluksuz mücadele sürüyor”

Partizan adına yapılan konuşmada Ersin ve Hasan yoldaşlar şahsında Aliboğazı’nda şehit düşen halk savaşçıları anıldı. TC’nin Dersim’de son bir yıldır aralıksız sürdürdüğü katliamlar, operasyonlar karşısında boyun eğmeyip direnenlerin, şehitlerin devrettikleri mücadele bayrağını daha fazla göğe çıkartmanın günü olduğuna değinildi.

Ersin yoldaşın, Şahverdi Şehitleri’nden Hakan Çakır yoldaşın ismini alarak mücadelenin en ön mevzilerinde yerini aldığına dikkat çekildi. Ve son olarak “Bugün bizlere düşen de Şahverdi, Mercanlar’dan, Aliboğazı’na bu direnişi, soluksuz devam eden mücadeleyi büyütmektir” sözleri ile açıklama sona erdi.

Gerillalar ölmez, yaşasın halk savaşı”, “Dersim’de düşene dövüşene bin selam” sloganlarıyla Hakan’ın cenazesi sonsuzluğa uğurlandı.

Toprağı kızıl karanfillerle donatıldı.