GENEL KOMUTANLIK | “Hakikatin öncüsü Kaypakkaya ölümsüzdür! 18 Mayıs mücadele ve direniş günüdür!”

TKP-ML TİKKO Genel Komutanlığı, Kaypakkaya, Dörtler ve Haki Karer’in ölümsüzlük yıldönümünde bir açıklama yayımlayarak “Katledilişinin 46 yılında Kaypakkaya yoldaşı ve tüm Mayıs şehitlerini saygı ve minnetle anıyoruz. Amed zindanlarında bedenlerini ateşe veren Dörtleri ve Haki Karer’i saygıyla selamlıyoruz” dedi. tkp-ml.com isimli sitede yayımlanan açıklamayı haber değeri taşıdığı için paylaşıyoruz.

“Sömürü ve zulmün yok edildiği yeni bir yaşamı en güçlü isteyen ve mücadelesini en önde veren önderimiz İbrahim Kaypakkaya ölümsüzdür. Onun görüşleri sadece direnmek isteyenlere değil özgürlük ve kurtuluşu gerçekleştirmek isteyenler için gereklidir” cümleleriyle başlayan açıklamanın devamında şunlara vurgu yapıldı:

“Onun devrimci görüşleri, zamana ve mekana sığdırılamayacak kadar evrenseldir”

“Tarihin ve sınıf savaşımına ait gerçekliğin kapsamlı ve bütünlüklü analizini yapan önderimiz kötülüklerle dolu yaşamın hangi araç ve yöntemlerle nasıl yıkılacağının, eşit-özgür-adil bir yaşamın nasıl yaratılacağının manifestosunu yazdı. Düşlediği dünyanın ve yaşamın hangi mücadele yolu ve araçlarla gerçekleştirileceğinin öncüsü oldu.

Onun devrimci görüşleri, zamana ve mekana sığdırılamayacak kadar evrensel ve uygulanabilecek kadar güncel ve pratiktir. Sınıf savaşımına, devrim ve sosyalizme dair soru ve sorunların bilimsel yanıtıdır. Geçmişin bilimsel değerlendirmesini en ileri bakış ve bilinçle yapan, ana ve geleceğe dair devrimci görevleri gerçekçi bir şekilde ortaya koyan Kaypakkaya yoldaş, uğruna ölünesi komünizm davası için yükseklere çekilmiş bir bayraktır.

O aşılamayan eşik, ser verirken bile gösterişsiz bir önderdir. Övülmeye ihtiyacı olmayan görüşleri, her daim savaş bildirisi olan sahici bir yol göstericidir. O, herkesin önünde ve ilerisinde olan düşünce ve mücadelesiyle başarının ve zaferin yolunu göstermiş ve bunu mücadele kararlılığıyla ispatlamış bir kutup yıldızıdır. Karanlığın en koyu anında bile aydınlatıcı bir fenerdir.

O sadece işçi sınıfının değil aynı zamanda özgürlük ve geleceğini arayan ezilen tüm emekçi halkların da öncüsü olmayı hak etmiş bir önderdir. Aradan 46 yıl geçmesine karşın özgürlük ve kurtuluş arayan her emekçi, aradığının yanıtını Kaypakkaya yoldaşın görüşlerinde bulabilir.  Büyük düşün ve eylem insanı Kaypakkaya yoldaş, arayışın vazgeçilmez ismi, hakikatin öncüsüdür.”

“Mayıs ayı şehitlerini ve ideallerini yaşatma sözünü veriyoruz”

18 Mayıs’ın aynı zamanda Dörtlerin bedenlerini ateşe vererek Amed zindanlarındaki karanlığı parçalama ve Kürt ulusal özgürlük hareketinin devrimci önderlerinden Haki Karer’in katledildiği gün olduğuna vurgu yapan Genel Komutanlığın açıklaması şu sözlerle sona eriyor:

“Katledilişinin 46 yılında Kaypakkaya yoldaşı ve tüm Mayıs şehitlerini saygı ve minnetle anıyoruz. Amed zindanlarında bedenlerini ateşe veren Dörtleri ve Haki Karer’i saygıyla selamlıyoruz. Mayıs ayı şehitlerini, görüşlerini ve ideallerini yaşatma ve gerçekleştirme sözünü veriyoruz.”