Direniş ve dayanışma kazandı: Turgut Kaya artık özgür!

Atina: Şubat 2018’den bu yana Yunanistan’da tutsak olan Türkiyeli devrimci Turgut Kaya, hakkında verilen Türkiye’ye iade kararının geri çekilmesi, politik kimliğinin tanınarak serbest bırakılması için 31 Mayıs itibariyle süresiz açlık grevine başlamıştı. Yoldaşları, Yunanistanlı devrimci ve demokratik kurumlar başta olmak üzere dünya üzerindeki birçok devrimci ve demokratik kurum Türkiyeli devrimci üzerinden devrimcilerin devletler arası kirli pazarlıklara konu edilmesine karşı bu direnişi sahiplenmişti.

“Turgut Kaya’ya Özgürlük”

Atina’da bulunan Syntagma Meydanı’nda dillendirilen “Turgut Kaya’ya Özgürlük” şiarı Avrupa ülkelerinden ABD’ye, Rojava’dan Filistin’e, Filipinler’den Nepal’e… birçok alandan dayanışma mesajları ile karşılanmış, Türkiye ve Yunanistan hapishanelerinde bulunan TKP/ML ve DHKP-C dava tutsakları Türkiyeli devrimci için açlık grevi gerçekleştirmiş; Yunanistan’da Syntagma Meydanı, sokaklar, metro istasyonları, Mülteci ve Adalet Bakanlıkları önleri iki ay boyunca neredeyse her gün eylem alanına dönüştürülmüştü.

Bu kazanım direniş ve dayanışmayı esas alanların!

Bu enternasyonal dayanışma örneği, devletler arası pazarlıkları engelleyecek bir kazanıma dönüştü. İlk olarak 20 Temmuz günü İltica Bürosu, Kaya’nın iltica başvurusunu kabul ettiğini ilan etti, Kaya açlık grevinin 55. gününde “dayanışmaya ve mücadeleye güvenerek açlık grevine ara verdiğini” duyurdu. İltica Bürosu’nun kararına karşın Adalet Bakanlığı’nın henüz kararını açıklamadığı süre boyunca eylemler sürdü.

Bu ısrar, bugün sonuç verdi. Adalet Bakanlığı, Kaya hakkındaki iade kararını durdurdu ve Kaya’yı serbest bırakma kararı aldı.

Bu kazanımın iki aydır adalete göz kapamış ve şimdi Turgut Kaya’yı serbest bırakma kararına imza atan Yunanistan bürokrasisine ve pazarlıklarda masa başına oturan burjuva demokrasisine değil, “Turgut Kaya’ya özgürlük” diyerek sokakları ve dayanışmayı esas alanlara ait olduğu açıktır.

Ezilen sınıf ve kesimlerin silahı olan direniş ve dayanışma bir kez daha devletler arası kirli pazarlıkları açığa çıkarmış ve geriletmiş oldu.