“Bir devrimci nasıl faşist bir rejime teslim edilebilir?”

Türkiyeli devrimci Turgut Kaya’nın Yunanistan tarafından Türkiye’ye iade edilme tehlikesiyle karşı karşıya kalması devrimci ve demokratik kurumlar tarafından tepkiyle karşılanıyor. Almanya Marksist-Leninist Partisi (MLPD) ve gençlik örgütü Rebell, Azadi Hukuk Bürosu, Enternasyonal Devrimci Kurumlar ve Partiler Koordinasyonu (ICOR) Avrupa Komitesi, Nepal Komünist Partisi-Mashal, Bangladeş Komünist Partisi ve Nepal parlamento üyesi Durga Paudel, açıklamaları ile Turgut Kaya’nın Türkiye’ye iadesini öngören Yunan mahkemesinin kararını protesto ettiler.

Azadi Hukuk Bürosu açıklamasında, Yunan mahkemesinin iade önerisinin Yunan Hükümeti tarafından yerine getirilmemesini talep etti. Açıklamada Türkiye’de 2016 yılında yapılan darbe girişimi ve sonrası süreçte demokratik kırıntıların dahi esamesinin kalmadığı, iadesi istenen şahıstan bağımsız olarak Türkiye’ye iadelerin en alt seviyeye düştüğü süreçte kararı kınadıklarını belirtti.

“Kaya’nın iade kararı skandal bir karardır”

MLPD Merkez Komitesi Enternasyonalizm sorumlusu Monika Gaertner-Engel tarafından yapılan yazılı açıklamada, Turgut Kaya’nın iadesine karşı başlatılan girişimleri desteklediklerini, devrimci tutsak Kaya’ya yönelik baskıları protesto ettiklerini belirti.

Açıklamada, Kaya’nın tutuklanmasının, faşist Türk rejimi girişimleriyle Avrupa’da TKP/ML üyeleri oldukları iddia edilen şahıslara yönelik baskı furyasının devamı olduğunu, Avrupa çapında güçlü bir direniş için devrimci, demokratik ve ilerici güçlerin ortak çalışmasının önemli olduğuna yer verildi. Gaertner-Engel açıklamasında Turgut Kaya’nın derhal serbest bırakılmasını talep ederken, ICOR bileşenleri olarak Yunanistan ve Avrupa’daki bileşen kurumları bilgilendireceklerini ve güçlü bir destek için çaba sarf edeceklerini belirtti.

MLPD gençlik örgütü Rebell tutsak devrimci Kaya’nın serbest bırakılmasını talep ederken, ICOR Avrupa Komitesi Kaya’nın tutsaklığının bir skandal olduğunu ve bu skandalın açığa çıkarılması için çaba sarf edeceklerini belirtti.

Katmandu’dan Kaya’ya destek

Nepal Komünist Partisi-Mashal Genel Sekreteri M.B. Singh, Bangladeş Komünist Partisi Başkanlık Kurulu üyesi Abdullah Al Kafee, Nepal parlamento üyesi Durga Paudel ve MLPD Merkez Komite üyesi Jörg Weidemann bir araya geldikleri Katmandu’da ortak bir tavır alarak Turgut Kaya’nın nasıl olur da faşist bir rejime teslim edilebileceğini sordular, kararı kınadılar ve Kaya’nın derhal serbest bırakılmasını talep ettiler.