BELLEK (8) | Çalışkanlığı ve dürüstlüğüyle kitlelerin gönlünde taht kuran yoldaş: İbrahim Polat

İbrahim Polat yoldaş 1950 yılında Malatya Kürecik’in Çevirme köyünde doğdu. Özellikle 68 kuşağı­nın devrimci hareketinden ciddi olarak etkilendi. O dönem kendisini sol olarak gören Şafak Gazetesi etrafında örgütlendi. Gelişmeye ve öğrenmeye açık olan İbrahim Polat, çok geçmeden aktif bir devrimci olarak Kürecik bölgesinde örgütleme çalışmalarına başladı.

İbrahim Kaypakkaya yoldaşın Kürecik bölgesine gelmesinden sonra İbrahim Kaypakkaya ve yoldaşlarıyla tanışan Polat, onun dü­şüncelerinden etkilenerek onlardan yana tavır aldı. Proletarya Partisi’nin kuruluşuyla birlikte aktif mücadeleye başladı.

 

Muhtarın cezalandırılması eyleminde yer aldı

Kaypakkaya yoldaşın, Sinan Cemgilleri ihbar eden muhtar Mustafa Mordeniz’in cezalandırma eylemine yardımcı olduğu gerekçesiyle İbrahim Polat yoldaş da aranır duruma düştü.

1974 yılında illegal yollardan Almanya’ya geldi. Almanya’ya geldikten çok kısa bir süre içinde yeniden partisiyle ilişki kuran İbrahim yoldaş, faaliyete başladığı günden itibaren çalışkanlığı ve dürüstlüğüyle kitlelerin gönlünde taht kurdu. Proletarya Partisi’nin bir üyesi olarak yüzü hep ülkeye dönük bir faaliyet içinde oldu. Sayısız defa illegal yollardan ülkeye girip çıkan İbrahim için görevin küçüğü ve büyüğü diye bir şey yoktu.

İbrahim yoldaş 1986 yılında Proletarya Partisinin 3. Konferansı’na katılmak için yurtdışı delegesi olarak Dersim’e gitti. Konferans başlamadan önce yapılan bir ihbar sonucu 8 yoldaşıyla birlikte şehit düştü.

Onu hiçbir zaman unutmayacağız. O, hep kalbimizde sevgi ve saygıyla anılacaktır.

 

Yurtdışı’ndan bir Partizan