Avrupa’da 1 Mayıs Eylemlerine Kitlesel Katılım

Avrupa’da 1 Mayıs Eylemlerine Kitlesel Katılım

1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nde Avrupa’nın dört bir yanındaki ATİK, Yeni Kadın ve YDG’nin kitlesel katılımlarıyla kutlamalar, mitingler ve şölenler gerçekleştirildi. AHM (ATİK Haber Merkezi) olarak, Avrupa’nın birçok şehrinde yapılan eylemlerin haberlerini fotoğraf galerisiyle birlikte sizlerle paylaşıyoruz.

LİEGE

İşçi Sınıfının Birlik Mücadele ve Dayanışma günü 1 Mayıs bu sene Belçika genelinde Filistin temalı gerçekleşti. ATİK taraftarları Liege şehrinde eyleme katıldı. 1 Mayıs, İşçi Partisi’nin (PTB) Filistin’de yaşanan katliamları kınayan konuşmalarıyla saat 11 de başladı. Genel olarak PTB’nin bu yıl ki öncülük ettiği alanlarda Filistin duyarlılığı konuşmalarda ve sloganlarla da daha çok öne çıktı. Yapılan konuşmaların ardından eyleme katılan kitle hep birlikte enternasyonal marş söylendi .Yürüyüşün ardından eylem müzik etkinliğinden sonra bitirildi.

HANNOVER

ATİF Hannover ve YDG’nin de içinde olduğu, birçok devrimci/demokrat kurum ve sendikalar 1 Mayıs sabah saat 9.30’da Hannover am Küchengarten meydan da bir araya geldi. Binlerce insanın katıldığı yürüyüş saat 10.00’da başladı. Yürüyüş boyunca, Alman devletinin emperyalist savaş politikaları, özellikle Filistin ve Kürdistan halklarına yönelik yaklaşık saldırı ve soykırım politikaları teşhir edildi. Irkçılık başta olmak üzere, yükselen faşizme ve ekonomik krize dikkat çekildi. Yaklaşık 2 saat süren yürüyüş Steintor Meydanda son buldu.

KÖLN

Eylem DGB önünde toplanılarak mitingin yapılacağı Heumarkt’a kadar olan iki Kilometrelik yol yürünerek yapıldı. Başta VerdilG Metal sendika ve üyeleri olmak üzere çok sayıda Alman örgüt ve parti ile Türkiyeli göçmen örgüt ve partilerin katıldığı renkli, çok sesli kitlesel bir 1 Mayıs gerçekleşti. ATİF Köln olarak içerisinde yer aldığımız „Kızıl 1 Mayıs Platformu“ bir Block şeklinde 1 Mayıs’a hazırlandı ve Block şeklinde „Sömürüye, savaşa, yoksulluğa karşı savaş“ ortak pankart ile her kurumun kortej ve pankartlarının taşınması şeklinde kortejler oluşturuldu. Partizan ve diğer yerli göçmen örgütlerinde kortejleri ile katıldığı 1 Mayıs’ta ,dayanışma, savaş ve yoksulluk politikalarına karşı ortak sloganlar hep bir ağızdan atıldı. Yapılan konuşmalarda özellikle emperyalist savaş tehlikesine dikkat çekilerek, Filistin, Kürdistan’da sürdürülen soykırım savaşları ile Ukrayna’da devam edem emperyalist savaş proteste edildi. Heumarkt’ta yapılan konuşmaların ardından 1 Mayıs sona erdi.

DUİSBURG

1 Mayıs eylemlerinden bir tanesi de Almanya’nın Duisburg şehrinde gerçekleştirildi. Saat 10:30’da Hamborn Mahkemesi önünde toplanmaya başlayan kitle, saat 11:00’da yürüyüşe geçti. Eyleme Partizan, ATİK, YDG, Yeni Kadın, MLPD, Sol Parti, AGİF, Kürt Toplum Merkezi, Anti-Fa, KOMKAR, Filistin ile Dayanışma Komitesi ve DGB ve İG Metal sendikasına bağlı bir çok örgüt ve kişi katıldı.

Eylem başlamadan önce yapılan mitingde çeşitli örgütler konuşmalar gerçekleştirdi. ATİF Duisburg adına yapılan konuşmada ise şunlara değinildi:  ‘‘Ekonomik krizin, geleceksizliğin, artan cinsiyet eşitsizliğin, emperyalist savaşların, Filistinlilere yönelik soykırımın ve Kürdistan’daki işgal saldırılarının gölgesinde, 1886’dan bu yana dünyadaki tüm emekçilerin ortak değeri olarak kutlanan birlik, dayanışma ve mücadele günü 1 Mayıs’ı coşkuyla karşılıyoruz. Bu bilinçle bugün, „işçi sınıfının mücadele günü“ olan 1 Mayıs’ta sokaklarda hep birlikte haykırıyoruz: Yaşasın 1 Mayıs.‘‘

‘‘Ukrayna’da Emperyalist Savaşa Hayır’‘ Partizan imzalı pankartın taşındığı eylem de korteje yaklaşık 100 kişinin katıldığı gözlemlendi. Eylem de ATİK’in çıkarttığı Almanca bildiriler dağıtıldı ve ATİK, YDG ve Yeni Kadın imzalı, ‘‘Ecevit Piroğlu’na Özgürlük, Free Palestine, Jin Jiyan Azadi, Haksız Savaşlara Hayır, Emperyalist Saldırganlığa Geçit Yok‘‘ sloganlarının yazıldığı dövizler taşındt.

Polisin eylem boyunca Filistin ile Dayanışma Kortejine saldırmak için provokasyon girişimleri eyleme katılan devrimciler tarafından engellendi. Bu yıl eyleme katılımın son yıllara nazaran daha çok olduğu dikkat çekti.

Etkinlik sonrası ATİF’e bağlı Gençlik ve Kültür Derneği’nde toplanan kitle, Türkiye ve Kürdistan’daki 1 Mayıs görüntüleri izledi. Daha sonra ise Özgür Gelecek Muhabiri ile canlı bağlantı yapılarak Taksim başta olmak üzere İstanbul’da yaşananlara dair bilgi alındı.

ULM

Alman Sendikalar Birliği (DGB) tarafından tüm Almanya’da “Daha fazla ücret daha fazla boş zaman ve daha fazla güvenlik” sloganıyla gerçekleştirilen dünya işçi sınıfı uluslararası birlik, dayanışma ve mücadele günü olan 1 Mayıs coşkuyla kutlandı.

Sendikaların yanı sıra Ulm şehrinde bulunan örgütlenmelerden ADHF, AGEB, AGİF, AKM, ATİF, FED-GEL, DEM Aktivistleri, DİDF, Cultura, Tohum Kültür Merkezi, AJK, SOL Parti (TR), Umweltgewerkschaft, SDAJ, DKP, Die Linke, SPD, Yeşiller, Rebell, InterBündnis ve diğer çok sayıda kurum 1 Mayıs’ı coşkuyla kutladı. Örgütlenmelerin gençlik ve kadın yapılanmaları da ayrıca bayrak ve pankartlarıyla alanla yerini aldı. Yürüyüş ve mitinge, toplamda iki binin üzerinde katılım oldu.

En başta Bündnis Gemeinsam für Vielfalt und Demokratie (Çeşitlilik ve Demokrasi için Birlikte) adlı oluşumun pankartının yer aldığı, şehir içinde yapılan uzun yürüyüşten sonra, yine başlangıç noktası olan DGB Sendika Binası önünde, Weinhof meydanında miting gerçekleştirildi. Mitingte, konuşmalar ve müzik programı gerçekleştirildi. Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi (AKM) Ulm’un müzik korosu büyük ilgi gördü. Koronun seslendirdiği özellikle 1 Mayıs Marşına ve Çav Bella (Bella Ciao) şarkısına tüm kitle eşlik etti.

Sendikacılar, Ulm Belediye Başkanı Martin Ansbacher ve diğer konuşmacıların yanı sıra, göçmen kurumları adına Avrupa Demokratik Güç Birliği (ADGB) Ulm temsilcisi de bir konuşma yaptı. Barış Çaktı, yaptığı konuşmada güncel sorunlara değindi. Şehirdeki tüm göçmenler adına konuşan ADGB temsilcisi Barış Çaktı işçilerin sorunu, Türkiye ve Almanya politikası gibi bir çok konuya değildi.

Miting alanında kurulan yemek ve enformasyon stantları da yoğun ilgi görürken, havanın güneşli olması da miting alanının hıncahınç dolmasına ve uzun süre boşalmamasını da beraberinde getirdi.

Yürüyüş boyunca en çok atılan sloganlar şunlardı: “Yaşasın 1 Mayıs!”, “Bijî Yek Gulan!”, “Es lebe der 1. Mai!”, “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma” ve “Yaşasın Devrim ve Sosyalizm!”.

Her yıl olduğu gibi, bu yılki yürüyüşe katılanların yüzde 75’ini, miting alanında bulunanların da çoğunluğunu, yani yüzde 60’tan fazlasını Türkiyelilerin oluşturması da, Ulm’da ayrı bir soru işareti olmaya devam ediyor

NÜRNBERG

ATİF Dialog der Kulturen Derneği’nden görkemli ı MAYIS kutlaması. Haftalar öncesinde oluşturulan 1 Mayıs komitesi, pankart, bildiri, afiş ev ziyaretleri ve yemek standı hazırlığını tamamlayarak, İşçilerin birlik, dayanışma ve mücadele gününü kitlesel bir katılım ile kutladı.

Sabah saat 10:00’da Aufsesplatz alanında işçi ve sarı sendikaların organize ettiği yürüyüşe katılan ATİF kitlesi daha sonrasında, çoğunluğunu otonom grupların oluşturduğu Devrimci 1 Mayıs’a katıldı. Bu yürüyüşe üç bine yakın kitle katıldı. Yerli ve göçmen onlarca kurumun katıldığı yürüyüşe YDG ve ATİF kitlesi güçlü katılım sağladı.

Yürüyüş bitiminde YDG ve ATİF kitlesi yemek standı açtı. Her iki yürüyüş boyunca ATİF’in ı Mayıs bildirisi Almanca olarak kitlelere dağıtıldı. Yürüyüş boyunca “Birlik Mücadele Zafer, MAYIS Kızıldır Kızıl Kalacak, Jin Jiyan Azadi, Faşizme Karşı Omuz Omuza, Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya“ sloganları atıldı.

STRAZBURG

Tüm dünyada işçi ve emekçilerin birlik, dayanışma ve mücadele bilinci ile kutladığı 1 Mayıs, Fransa’nın Strasbourg kentinde de yapılan yürüyüşle kutlandı.

1 Mayıs öncesi, işçi sendikalarının yürüyüşe ilişkin, kitlenin olmadığı bir güzergahı kullanmak istemesi, bazı politik gelişmeleri görmezden gelmeleri, içinde Fransa ATİK’in de bulunduğu bazı kurumlar tarafından (Sarı Yelekliler, Yeni Anti-Kapitalistler, Ulusal İşçi Sendikası, Filistin Dayanışma Komitesi, Partizan) kabul görmedi. Yürüyüş iki kol şeklinde gerçekleşmiş oldu. Sendikalar, şehir merkezinin dışında yer alan parka doğru yürüyerek, karnaval düzenlediler. İkinci yürüyüş ise şehir merkezine doğru gerçekleşti. Oldukça çoşkulu geçen yürüyüşte, Fransız devletinin ve Macron’un uyguladığı politikalar teşhir edilirken, Filistin halkıyla dayanışma sloganları da atıldı.

MULHOUSE

Mulhouse Demokratik Güç Birliği çağrısı ile toplanan kitle saat 10.00’da Place de la Bourse’da yürüyüşe başladı. ATİKYeni Kadın ve YDG’nin de yer aldığı yürüyüşte, okunan bildirilerde Avrupa’da yükselen enflasyon, göçmen yasaları ve Filistin’e yönelik soykırımcı saldırılara değinildi. Yine yürüyüş boyunca sloganlar atıldı.

LYON

Lyon’daki 1 Mayıs kutlamaları için binlerce kişi Garibaldi Metro durağında bir araya geldi. Genel İş Konfederasyonu (CGT) tarafından “Patronların açgözlülüğüne ve hükümetin şiddetine karşı”, “Daha iyi yaşamak istiyoruz” sloganları eşliğinde Bellecour Meydanı’na kadar bir yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüşün başlamasından kısa bir süre sonra Kara Blok üyeleri ile polis arasında çatışmalar yaşandı. Çevik kuvvet polisi kalabalığı dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullandı. Valilik raporuna göre, çatışmalarda 22 kişi gözaltına alınırken, 2 polis memuru da yaralandı. Yürüyüşte ATİK ve Partizan’da yer aldı.

NANCY

Fransa’nın Nancy şehrinde 1 Mayıs saat 10.30’da Place Dombasle’de başladı. Sendikaların ve Türkiyeli kurumların yer aldığı yürüyüşte, ATİK ve Partizan’da yeraldı. Place Stanislas’ta son bulan yürüyüş boyunca sloganlar atıldı. Yürüyüş halaylarla sona erdirildi.

ST.BRİEUC

Fransa’nın St. Brieuc kentinde, içlerinde ATİK ve Partizan‚ın da olduğu kurumlar tarafından 1 Mayıs kutlandı. 1000 kişilik bir katılımın olduğu yürüyüş, saat 11.00’de valilik binası önünde başladı. Park Pomona’da da yapılan konuşmalar ve müziklerle yürüyüş sona erdirildi.

STUTTGART

Almanya’nın Stuttgart şehrinde gerçekleşen 1 Mayıs’ta DGB’nin gerici tutumuna rağmen binlerce kişi alanları doldurdu. Stuttgart Marktplatz’da toplanan sendikalar ve demokratik kitle örgütleri burada bir miting gerçekleştirdi. Miting sonrası yapılacak yürüyüş Alman Sendikalar Birliği’nin (DGB) işbirlikçi tavrı nedeniyle ilk önce iptal edildi. Daha sonra Verdi (Birleşik Hizmet Sendikası) sendikası tarafından tekrardan yapılan başvuru ile yürüyüş izni çıkartıldı.

ATİFSavaşın Bedelini Biz Ödemeyeceğiz” , YDG  “Bütün Ülkelerin İşçileri Birleşiniz!” pankartlarıyla yürüyüşte yerini aldı. Yürüyüş boyunca atılan sloganlar ile enternasyonal dayanışma vurgusu öne çıkarıldı. Yürüyüş tekrardan Marktplatz’a gelinmesiyle sonlandırıldı. Yürüyüş sonrası Stuttgart Tohum Kültür Derneği’nde 1 Mayıs eğlencesi gerçekleştirildi. 100’den fazla kişinin katıldığı etkinlik büyük bir coşku ile sonlandırıldı.

SCHWENNİNGEN

Schwenningen’de  ATİFADHK, Villingen – Schwenningen Sol Hareket’in oluşturduğu, Villingen – Schwenningen 1 Mayıs İnisiyatifi’nin çağrısı ile 1 Mayıs eylemi gerçekleştirildi. VeRDİİGM Sendikalarından emekçiler ve DİDF de eylemde yer aldılar. 1 Mayıs günü saat 12:30’da Schwenningen tren garı önünde 80 civarındaki kitlenin toplanmasıyla, ortak hazırlanan Almanca – Türkçe açılış konuşmasının okunmasından sonra, bir arkadaş Taksim’de işçi emekçilere yönelik polis saldırısının bilgisini verdi. “Her Yer Taksim, Her Yer Direniş”, “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma” sloganları eşliğinde yürüyüşün startı verildi.

Kortej çarşı merkeze geldiğinde kısa bir miting gerçekleştirildi. Burada ATİK, ADHK ve Schwenningen Sol Hareket’in bildirileri okunmasından sonra tekrar yürüyüş devam etti.

Canlı geçen ve yaklaşık bir saat süren yürüyüş sonrası, şehir merkezindeki belediye binasının önünde yapılan kapanış mitinginin ardından  katılımcılar Schwenningen Sol Merkez derneğine gitti. Burada günün değerlendirmesi yapıldıktan sonra küçük bir skeç ve müzik dinletisi ile kültürel program gerçekleştirildi. 2 saat süren etkinlikten sonra kitle dağıldı.

LONDRA

Londra Clerkenwell Green’de Marks’ın kütüphanesi önünde başlayan 1 Mayıs yürüyüşü, Trafalgar Meydanın’da yapılan mitingle sonlandı. Yürüyüşe, başta sendikalar olmak üzere, binlerce farklı sınıf ve katmanlardan insan katıldı. Coşkulu başlayan 1 Mayıs, coşkulu bir şekilde sonlandırıldı.

FRANKFURT

Hauptwache’da başlayan yürüyüşe ATİK ve ADHK’nın ortak kortej oluşturarak gerçekleştirdiği yürüyüşe katılımın geçen yıllara oranla daha fazla olması ve coşkulu geçmesi dikkat çekiciydi. Yürüyüş esnasında marşlar birlikte söylenirken sıkça sloganlara güçlü bir katılım vardı. Alanda halay çekildikten sonra, yine iki kurumun ortak düzenlediği “Halk Şenliğine” çağrı yapıldı.
Yürüyüşün ardından şenlik alanına gelen kitle ve çevreden katılımla, müzik, konuşmalar ve halaylar eşliğinde bir etkinlik düzenlendi. Sanatçı dostlarımızın katkılarının yanında günün anlam ve önemine değinen konuşmalar yapıldı. Artık geleneksel bir halde düzenlenen 1 Mayıs halk şenliğine 200 e yakın kitle katıldı. 1 Mayıs ın ruhuna yakışır şekilde kolektif bir çabayla düzenlenen şenlik halaylarla sonlandırıldı.

KOBLENZ

Koblenz’de her yıl geleneksel olarak düzenlenen 1 Mayıs yürüyüşü, bu yıl son yılların en kitlesel ve coşkulu yürüyüşüydü. DGB sendikasının çağrısı üzerine, kitle saat 11:00’de Reichensbergplatz’ta toplanıp 11:30’da harekete geçti.

İşçi sınıfının birlikte ve mücadele gününde sendikalar, Alman partiler ve demokratik kitle örgütleri yürüyüşte yerlerini aldı. Türkiyeli ve Kürdistanlı göçmen işçi ve emekçiler‘de yürüyüş kortejinde yerini aldı. ATİF-Koblenz, Enternasyonal Kültür Merkezi, Cemevi Koblenz bayrakları ve pankartlarıyla yürüyüşe katınılıdı. ATİK’in çıkarmış olduğu Almanca ve Türkçe bildiriler dağıtıldı.

ATİF kitlesinin taşıdığı Almanca ve Türkçe yazılı “Krizin faturasını biz ödemeyeceğiz” pankartı oldukça ilgi gördü. Kitle, attığı “Hoch die internationale Solidarität” ve “Ausrüstung und Waffen, werden keinen Frieden schaffen” gibi güncel sloganlar, katılımcıların beğenisini topladı. Türkiye’de faşizmin her türlü baskısına ve yasaklamalara karşı işçi ve emekçilerin İstanbul Taksim direnişini selamlamak amaçlı “her yer Taksim, her yer direniş” sloganı atıldı. Coşkulu bir şekilde söylenen marşlar eşliğinde, yürüyüş Deutsches Eck meydanında sona erdi.

Saat 13’ten itibaren ATİF Koblenz komitesinin düzenlediği 1 Mayıs pikniğinde toplanıldı. 100’ü aşkın kitlenin katılımıyla gerçekleştirilen piknikte, çoşku ve dayanışma çok yüksekti. ATİF adına açılış konuşmasının ardından, marşlar ve ezgiler dinlenerek, sohbetler gerçekleştirildi. Yemeğin ardından ATİK’in bildirisi okundu. 1 Mayıs pikniği halaylar eşliğinde sona erdi!

MANNHEİM

1 Mayıs vesilesiyle kitle saat 10:00’da Mannheim DGB binası önünde toplandı. Sendikanın yanı sıra Alman partilerin, Mannheim ve çevresinde faaliyet gösteren demokratik kitle örgütlerinin çağrısı ile yüzlerce emekçi bir araya geldi ve sendika binası önünde başlayarak şehir merkezine doğru “1 Mayıs kızıldır kızıl kalacak”, “Yaşasın enternasyonal dayanışma”, Faşizme karşı omuz omuza” sloganları eşliğinde yürüyüşe geçti.
ATİF’e bağlı olan ProMigra Mannheim derneği de kitlesini 1 Mayıs’a seferber ederek , Yeni Kadın,Yeni Demokratik Gençlikve ATİK bayrakları ile yürüyüşe katıldı. Yürüyüş ardından kitlesini derneğe davet ederek mangal ve sohbet gerçekleştirdi.

BERLİN

Her yıl olduğu gibi 2024’de de 1 Mayıs Berlin’de DGB önderliğinde binlerce kişinin katıldığı ve geleneksel Devrimci 1 Mayıs yürüyüşü olarak adlandırılan iki yürüyüş eylemi olarak gerçekleştirildi.
DGB’nin ,”Daha fazla ücret, daha fazla güvenlik ve daha fazla zam” adı altında organize ettiği 1 Mayıs yürüyüşü iҫin kitle Berlin Karl-Marx-Allee Ecke Pariser Kommune’de bir araya gelerek hep birlikte saat 11:00’da yürüyüşe gerçekleştirildi. Yaklaşıl iki saat süren yürüyüş Berlin-Roten Rathaus ününde yapılan etkinlikler ile son buldu.
Eylem alanında ve yürüyüş esnasında tüm kitle hep birlikte, “Yaşasın 1 Mayıs!, Bijî Yek Gulan!, Es lebe der 1. Mai!”, “Hoch die internationale Solidarität” vs. sloganlarını haykırdı.
Yürüyüşe Sendikalar Alman sendikalarının yanı sıra, MLPD ve diğer Alman sol örgütler ve ATİF, Partizan, MLKP, ADHK, MKP, DİDF, Halk Cephesi, Kürt Özgürlük Hareketi ve diğer Türkiyeli sol örgütler katılım sağladı.
Eylem boyunca tüm katılımcılar tarafından hep bir ağızdan sloganlar atılarak ҫoşku en yüksek yüzeyde tutuldu ve enternasyonal dayanışmanın en güzel örneği sergilendi. Ayrıca Siyonist İsrail devletinin kuşatması ve saldırısı altında olan ve binlerce ҫocuk ve kadının ölümüne sebep olan ve halen sürmekte olan savaş ve katliam lanetlendi ve bu katliama derhal son verilmesi ҫağrısı yapıldı. Atılan sloganlar ile hep bir ağızdan Filistin halkı ile dayanışmada bulunuldu ve Israil devletinin katliamı teşhir edilerek lanetlendi.

Devrimci 1 Mayıs olarak adlandırılan ikinci yürüyüş eylemi de saat 18:00`de Berlin-Südstern`de başladı. Berlin’in göçmen nüfusunun ağırlıklı yaşadığı Neuköln ve Kreuzberg semtlerinde yapılan bu eyleme her sene olduğu gibi bu yılda ilgi yüksekti. Binlerce insanın katılım sağladığı bu yürüyüş her zamanki gibi otonom gruplarla polis arasında “çatışmalar” yaşandı. Binlerce polisin yüksek önlemler aldığı bu eylemde her sene olduğu gibi bu sene de gözaltı ve tutuklamalar gerçekleşti.
Yaklaşık üҫ saat süren eylem saat 21:00’da sonlandırıldı.

LİNZ

Alanımızda 1 MAYIS çağrısı uzun yıllardır devam eden platform (1 Mayıs Eylem Komitesi) tarafından yapıldı. Bir aya yakın sürede hazırlıklar yapıldı. Toplam 200 aşkın katılım oldu. Toplanma alanında Linz Demokratik Kürt Toplum MerkeziDemokratik Haklar Federasyonu ve Enternasyonal Kültür Merkezi tarafından ATİK bildirisi okundu. Ardından yürüyüşe geçildi. Yürüyüş boyunca Enternasyonalist sloganlar, emperyalistlerin savaş hazırlıklarına karşı sloganlar atıldı. Yürüyüş bitiş alanında PDA , KBDH ve diğer kurumlar adına açıklamalar okundu. Çekilen halayların ardından 1 MAYIS etkinliğimiz bitirildi.

İNNSBRUCK

Saat 11:30 kitle valiliğin önünde toplanmaya başladı.  ATİK de,  Partizan ve Sınıf Teorisi’nin ortak oluşturduğu kortej yer aldı. Açılış konuşması yapıldıktan sonra ortak hazırlanman konuşmalar sunuldu. Akabinde kitle yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunda ATİK’in Almanca bildirileri dağıtıldı ve kısa konuşmalar yapıldı. Konuşmalar emperyalizmin saldırıları ve Ortadoğu’daki katliamlara değinildi. Yine Filistin‚de yaşanan katliam anlatıldı. Rojava yönelik bombalanmalara ve emperyalist devletlerin desteklerine değinildi.
Kısa konuşmalar arasında sloganlar atıldı. Yine Avusturya’da sınıfa yönelik saldırılar değinildi. Avusturya’da gelişen yoksulluk ve sonuçları anlatıldı. Yürüyüş yaklaşık saat 13:30 bitirildi.

BREGENZ

Saat 13 de Bregenz Riedenburg’da kitleler toplandı saat 14 de yürüyüşe geçildi. Kısa bir yürüyüşün ardında miting yapıldı, sonra tekrar yürüyüşe geçildi güzergah uzun olduğu için 3 yerde miting gerçekleştirildi. Saat 15:30’da eyalet meclisin önünde son miting yapıldı yaklaşık 70 kişinin katıldığı yürüyüşte ATİK‚in Türkçe ve Almanca bildirisi okundu ve eylem saat 16:00’da  son buldu.

VİYANA

Karlsplatz Opara’da saat 10:00’da toplanarak alanda yapılan konuşmalar ve atılan sloganlarla saat 11:oo’da yürüyüşe geçildi. Yürüyüş boyu yapılan konuşmalar atılan sloganlar ve farklı dillerden çalınan türküler ve marşlarla devam eden yürüyüş de polis Filistin kortejinin önünü keserek yürümelerini engellemeye çalıştı. Avrupalı emperyalistler Filistin katliamında sürekli ortak olduklarını ispatlamaya çalışıyorlar. Viyana’da 1 Mayıs yürüyüşümde polis Filistin kortejine saldırdı. Yürüyüşteki kitle, başta Partizan ve Sınıf Teorisi korteji, yoğun bir şekilde Filistinlileri sahiplenmesi üzerine polisler geri çekildi. Yaklaşık yarım saate yakın süren arbede, kitlelerin sahiplenici tavrı ile kazanımla sonuçlanmıştır.
Polisin geri çekilmesinin ardında yürüyüş coşkulu sloganlar ve alkışlarla yürüyüş devam etti. Kitle 1 Mayıs coşkusuyla alanda yerini aldı. Alanda bir çok kurum stand açtı. KOMintern eş başkanları Selma Schahcht ve Nadir Aykut sahnede de 1 Mayıs işçi sınıfının önemine ve dünyadaki gelişmelere değindiler. 1 Mayıs mitingi  birlik dayanışma ve “Yaşasın 1 Mayıs“ denilerek Almanca Kürtçe Türkçe türküler, marşlar ve halaylarla saat 19:00 da son buldu.

HAMBURG

ATİF Hamburg saat 10.30 toplanmaya başlanıldı yürüyüşü saat 11.00 başladı ön tarafında sendikacılar yürümeye başladı arkasından da demokratik kitle örgütleri yürüdü.

ALTONA (Mal-Brauver-Allee Höhe Platz der Replik) başlayıp ST PAULİ (Fischmarkt) kadar yüründü. Yolda konuşmalar yapıldı. Eylemde ATİK ve Yeni Kadın bildirileri dağıtıldı. Fischmarkt’ta halaylarla eylem sonlandırıldı.

ROTTERDAM

Hollanda Türkiyeli İşçiler Federasyonu (HTİF) bu yıl FNV Sendikasının Amsterdam’da örgütlediği 1 Mayıs yürüyüşüne katıldı. Saat 14:00’de başlayan yürüyüşe çeşitli çalışma gruplarının dışında, siyasi partiler ve göçmen kurumları katılım sağladı. Binlerce işçi ve emekçilerin katılım sağladığı eylem Martin Luther Parkı’nda sonlandı.

Bu yıl göze çarpan bir nokta ise büyük çoğunluğunu sendika üyelerinin ve sol grupların oluşturduğu Filistin ile dayanışma bloğu oldu. Yine yürüyüş esnasında yol kenarında bir kişinin açtığı İsrail bayrağı geçici bir gerginliğe sebep oldu. Eylem yapılan konuşmalar sonrası sonlandırıldı.

Her yıl olduğu gibi Rotterdam’da devrimci kurum ve örgütlerin geleneksel düzenlediği akşam 1 Mayıs yürüyüşünde HTİF de yerini aldı. Saat 19:00’da başlayan yürüyüşe HTİF ve ADHK ile ortak kortej ile katıldı. Yürüyüş bitiş alanında yapılan konuşma ve çekilen halaylar sonrası sonlandırıldı.

ZÜRİH

Her yıl olduğu gibi Zürih Bir Mayıs Komitesi’nin çağrısı ile Helvetiaplatz’da İşçi sınıfının Birlik ve Dayanışma gününde binler bir araya geldi. “Kapitalismus macht Krank” şiarı altında örgütlenen yürüyüşe birçok devrimci örgüt, sendika, demokratik kitle örgütü ve dünyanın dört bir yanından göçmen kurumları renkleriyle yer aldı. 

Yürüyüşte sloganlar ve pankartlar ile damgasını vuran gündemler ekonomik kriz ve emperyalist saldırganlık oldu. İsviçreli devrimciler güzergah boyunca Siyonist İsrail devletine destekleriyle bilinen esnaf ve şirketlerin camlarına yazılamalar gerçekleştirdi 

Yürüyüşün ardından Kaserneareal’de bir mayıs festivali yoğun bir kitle katılımı ile başladı. ATİK’e bağlı çalışmalarını sürdüren KulturFabrik Zürih derneği de kitap ve yemek standı ile katılım sağladı. Festival toplamda üç gün devam ediyor.