Aşkın yoldaş son yolculuğuna uğurlandı: “Bahar yakındır, hesabı sorulacaktır”

Dersim: Aliboğazı şehitlerinden TKP/ML TİKKO gerillası Hasan Karakoç (Aşkın), Xozat Cemevi’nde yapılan törenin ardından, yoldaşı Özgüç Yalçın’ın (Sefkan) yanına defnedildi. Cenaze töreninde konuşan ailesi “Bahar yakındır, hesabı sorulacaktır” dedi.

Aliboğazı’na dönük operasyon sırasında 28 Kasım günü çıkan çatışmada şehit düşen TKP/ML TİKKO gerillalarından Hasan Karakoç (Aşkın)’ın cenazesi dün Xozat Cemevi’ne getirilmişti. Bugün cemevi morgundan “Devrim şehitleri ölümsüzdür” ve “Dersim’de düşene dövüşene bin selam” sloganlarıyla tören alanına getirildi. Dersim HDP Milletvekili Alican Önlü’nün de katıldığı cenaze töreninin yapılmasının ardından Karakoç, konvoy oluşturularak Xozat Belediye Mezarlığı’na getirildi.

 

“Hasan direniş geleneğini Leyla’dan aldı”

Burada ilk olarak Partizan Şehit ve Tutsak Aileleri adına konuşma yapıldı. Konuşmada Aşkın’ın bir emekçi olarak yetiştiği, bir geleneğin temsilcisi olduğu belirtilerek ablası TİKKO şehidi Leyla’dan, Aşkınlardan, Nurşenlerden devraldığı direnişin devamcısı olduğu vurgulandı.

 

“Bahar yakındır…”

PŞTA’nın ardından aile adına yapılan konuşmada ise Aşkın’ın Dersim’in değerlerine sahip çıkarak, devletin yoğun propaganda eşliğinde Aliboğazı’na girmek istemesine karşılık yoldaşlarıyla birlikte son kurşununa kadar direnerek cevap verdiği söylendi. “Bahar yakındır, hesabı sorulacaktır” denilen konuşmada faşizme karşı mücadelede ortaklaşılması gerektiği vurgulandı.

 

“Bu topraklar zulüm gördüğü kadar direniş de görmüştür”

Dersim HDP vekili Alican Önlü ise Zazaca yaptığı konuşmasında Aşkın’ın Kaypakkayalardan, Aydın Hanbayatlardan, Vartinik’ten, Mercanlardan alınan bir direniş geleneğini benimsediğini ve Leyla’nın mirasçısı olduğunu söyledi. “Bu topraklar zulüm gördüğü kadar direniş de görmüştür. Saraydaki zulümkar Yezid nasıl ki Kerbela’dan ruhunu almışsa bugün direnenler de bu topraklarda İbrahim Kaypakkayalardan direnişini almıştır” dedi.

 

Yoldaşları Aşkın ve Sefkan’ın mezarını süsledi

Cenazede sık sık “Halk savaşçıları ölümsüzdür”, “Gerillalar ölmez, yaşasın halk savaşı”, “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya” sloganları atıldı. Törenin ardından Aşkın, 22 Ekim 2015’te Dersim-Pulur’a bağlı Şahverdi’de Cengiz İçli (Ünal) ve Hakan Çakır (Yurdal) ile birlikte şehit düşen yoldaşı Özgüç Yalçın’ın (Sefkan) yanına defnedildi.

Yoldaşları, Aşkın ve Sefkan’ın mezarlarını karanfillerle süsledi.