Ankara’da YDG okuruna polis tacizi: “OHAL’de direnecek, tacizlerinize boyun eğmeyeceğiz”

Ankara: Dün Ankara’da bir YDG okurunun caddede yürürken polis tarafından alıkonularak ajanlık dayatmasında bulunduğunu belirten Ankara YDG açıklama yaparak “OHAL’de de direnecek, saldırılarınıza, tacizlerinize boyun eğmeyeceğiz” dedi.

OHAL durumunun keyfiyetini kullanan, KHK’lerle halkı ablukaya almaya devlet, bir yandan da devrim ve demokrasi mücadelesini sürdürenleri hedefine koymakta, gözaltı ve tutuklama terörünün yanı sıra zorla alıkoyarak tehdit edip sindirmeye çalışmaktadır.

 

YDG okuru zorla alıkonuldu

Bunun bir örneği dün Ankara’da yaşandı. Yeni Demokrat Gençlik dergisi okuru Sedat Göktaş Meşrutiyet Caddesi’nde yürüdüğü sırada iki polisin koluna girmesi ile zorla alıkoyuldu ve bir kafeye götürüldü.

Göktaş yaşananlara ilişkin şunları anlattı: “Polisler beni kendilerine yakın gördüklerini, 1 haftadır takip ettiklerini söyledi. ‘Biz senin ne olduğunu, neler yaptığını, kimlerle görüştüğünü biliyoruz’ deyip beni korkutmaya çalıştılar. Senin gibi birçok arkadaşımız var, bize yardım et tekrar görüşelim’ diyerek özünde ajanlık teklif etmiş oldular. Sert tepkimle karşılaşınca da ‘bir hafta sonra görüşeceğiz’ dediler ve yanlarından ayrıldım. Daha sonra da uzun bir mesafe beni takip etmeye devam ettiler.

 

“OHAL’de direnecek, tacizlerinize boyun eğmeyeceğiz”

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Ankara YDG baskı ve ajanlaştırma politikalarını kınadığını belirterek, “Okurumuzun başına gelecek herhangi bir zarardan bu devletin kolluk kuvvetleri sorumludur. Devletin saldırılarla, OHAL’le, KHK’lerle muhalefetle baş edemediği açıktır. Devlet bununla beraber kişileri hedef göstermeye, devrimci ilerici nüveleri ajanlaştırmaya çalışıyor. Tüm sindirilme çabalarına karşı muhalefetin direndiği, YDG olarak bizlerin bu direnişte özne olduğu dönemlerde kolluk kuvvetleri baskı ve sindirme politikasıyla bizleri yıldırabileceklerini, yıpratabileceklerini sanıyor” dedi.

Devletin baskı, sindirme, ajanlaştırma politikalarına, okurumuza uygulanan bu ajanlaştırma çabalarına karşı yılmadan mücadeleye devam edeceğiz” diyen Ankara YDG, Göktaş’ın yalnız olmadığını belirterek açıklamasını “OHAL’de de direnecek, saldırılarınıza, tacizlerinize boyun eğmeyeceğiz” şeklinde sonlandırdı.