Turgut Kaya için Yunan Adalet Bakanlığı’na mektup gönderme çağrısı

“Turgut Kaya’nın Özgürlüğü için Acil Komite” tarafından dayanışma çağrısı yapıldı. Tüm ilerici ve özgürlüğü seven insan hakları ve insan hakları örgütlerini Kaya’nın Türkiye’ye iadesini durdurmak için, kendi ülkelerindeki Yunan elçilikleri ve konsolosluklarının önünde protestolara katılma çağırısı yapıldı.

Ayrıca Yunan Hükümeti’nden, Kaya ve diğer devrimci, ilericilere ilişkin Türkiye’ye iade girişimlerinin durdurulmasını, insan hakları sözleşmesi çerçevesinde, uluslararası hukuk anlamında Kaya’nın bir siyasi mülteci olarak kabul edilmesini, haklarına saygı duyulmasını ve Turgut Kaya’nın derhal serbest bırakılmasını talep edildi.

 

DAYANIŞMA EYLEMLERİ İÇİN ACİL ÇAĞRI

Turgut Kaya’nın Yunan hükümeti tarafından Türkiye’ye iadesini durdurun!

30 Mayıs’ta Atina Yüksek Mahkemesi, bir Türk vatandaşı olan Turgut Kaya’nın Türkiye’ye iade edilme kararını verdi. Turgut Kaya, Türkiye’de 20 yılı aşkın süredir demokrasi ve insan hakları mücadelesi veren devrimci bir gazeteci ve yazarıdır. Öğrenciliğinden bugüne kadar  Türk devleti ve yetkilileri tarafından defalarca kötü muameleye maruz kalmıştır.  Turgut Kaya, Şubat ayında Türk rejimi tarafından çıkartılan  İnterpol ‘Kırmızı bülten“ aramasından dolayı, Yunanistan yetkilileri tarafından tutuklandı.

Atina’daki Yüksek Mahkemenin 30 Mayıs tarihli kararında, savunma avukatlarının geniş deliller sundukları iki aylık adlî duruşma süreci tamamlandı.

 

1- Kaya, kendi ülkesindeki siyasal baskılardan dolayı Yunanistan’a sığınmış siyasi bir mültecidir;

2- Türkiye’de birçok kez girdiği hapishanelerde, tecrit, ağır işkence ve kötü muamele gördü;

3- Sayın Kaya; daha önceki kötü muamele vakalarında, Türk Hükümetine karşı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi nezdinde dava açmış, Türk hükümeti, sunulan deliller karşısında açılan davayı kapatmak zorunda kalmıştır.

4- Türk hükümeti tarafından kendisine yöneltilen suçlamalara  ilişkin, adil yargılanma şansı yoktur.

 

Son noktaya ek olarak, sayın Kaya savunmasında; Haziran 2015’teki başarısız darbe girişiminden sonra ilan edilen, olağanüstü hal ile birlikte, binlerce muhalifin tutukladığını,  düşünce ve örgütlenme özgürlüğünün giderek yok edildiğini ve bağımsız bir yargı için tüm önemli ana organların görevden alındığını (şimdiki hâkimler doğrudan Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atanmaktadır) dile getirmişti. Bu koşullarda siyasi iktidara muhalefet olan herkesin ama özellikle sayın Kaya gibi yurtsever, ilerici ve devrimci şahısların adil yargılanma şansının olmadığı açıktır.

Turgut Kaya’nın Yunanistan Hükümeti Adalet Bakanlığı’na iadesini öneren Atina Yüksek Mahkemesi’nin kararının açıkça haksız, hukuka aykırı olduğu ve Erdoğan ile AKP’nin önderliğindeki baskıcı Türk hükümetiyle siyasi bir anlaşmanın sonucu olduğu görülmektedir.

Yunanistan’da, Avrupa’da ve dünyadaki tüm ilerici ve özgürlük seven insan ve insan hakları örgütlerini, Yunan Hükümeti Adalet Bakanlığı’na protesto mektupları göndererek Sayın Kaya örneğinde, Yunan mahkemelerinin adil olmayan kararına karşı çıkmaya, endişelerini dile getirmeye ve  ifade etmeye çağırıyoruz

Tüm ilerici ve özgürlüğü seven insan hakları ve insan hakları örgütlerini Bay Kaya’nın Türkiye’ye iadesini durdurmak için, kendi ülkelerindeki Yunan elçilikleri ve konsolosluklarının önünde protestolara katılmaya çağırıyoruz.

Türk Hükümeti’nin İnterpol (Kırmızı Bülten) uygulamasını, Kaya’’ya yönelik siyasi baskıların bir uzantısı olarak kullandığı gerçekliğine karşı, Turgut Kaya hakkındaki Interpol uygulamasının derhal ve koşulsuz olarak askıya alınmasını talep ediyoruz.

Yunan Hükümeti’nden, bay Kaya ve diğer devrimci, ilericilere ilişkin Türkiye’ye iade girişimlerinin durdurulmasını, insan hakları sözleşmesi çerçevesinde, uluslararası hukuk anlamında bay Kaya’nın bir siyasi mülteci olarak kabul edilmesini, haklarına saygı duyulmasını ve Turgut Kaya’nın derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

 

Turgut Kaya’nın Özgürlüğü için Acil Komite

İletişim: [email protected]

 

Adresler:

Sayin Stavros kondonis
Adalet Bakanı

Ekselansi

Sayin Alexis Tsipras

Başbakan

Adalet Bakanlığı, Şeffaflık ve İnsan Hakları

96, Mesogion Ave.,

11527, ATHENS

HELLAS

 

Telefon Merkezi: (+30) 210 7767000

 

Başbakan Genel Sekreterliği
Maxim’s Mansion
19 Irodou Attikou
10674 Athens

[email protected]

Tel: +30 2106711000

 

Lütfen dayanışma ve protesto yazılarınızın bir kopyasını Turgut Kaya’ya destek amaçlı e-posta adresimize gönderin:

[email protected]